Mi a szemgyulladás?
Szemgyulladás vagy szemfertőzés akkor történik, amikor egyes kórokozó mikroorganizmusok bejutnak a szem területére és ott elszaporodnak. Ezek lehetnek különféle baktériumok, vírusok, gombák vagy paraziták. A fertőzések leggyakrabban a szaruhártyát és a kötőhártyát érintik, de a szem más részei is érintettek lehetnek. A szemgyulladást általában akkor vesszük észre, ha vörösség, duzzanat, fájdalom és láz jelentkezik.


A szemgyulladás lehetséges okai és típusai
Szemgyulladást a kórokozók mellett okozhat még allergiás reakció vagy szemszárazság is, illetve ritkább esetben autoimmun betegségekre is utalhat a tünet. Többféle szemgyulladást vagy szemfertőzést különböztetünk meg, melyek kezelésére különböző módszerek állnak rendelkezésre.
A leggyakoribb szemet érintő gyulladások a következők:
- Kötőhártya-gyulladás
- Szaruhártya-gyulladás
- Száraz szem gyulladása
- Szemhéjgyulladás
- Uveitis (írisz, sugártest és érhártya gyulladásos betegsége)
A szemgyulladás tünetei
Ha arra gyanakszunk, hogy szemgyulladásunk vagy szemfertőzésünk van, a legjobb, ha orvoshoz fordulunk, hogy a lehető leghamarabb megkezdődhessen a kezelés, mely megelőzi a probléma súlyosbodását vagy a maradandó látáskárosodást. A szemgyulladás kezelése attól függ, mi okozza a problémát, de a szemgyulladás bármelyik típusáról legyen is szó, a tünetek általában hasonlóak. A szemgyulladás tünetei a következők:
- Vörös szem
- Fényérzékenység
- Duzzadt szem
- Váladékozás
- Fájdalom
- Vizenyős szem
- Homályos látás
- Szemszárazság
- Viszkető szem
- Duzzanat a szem körül


Szemgyulladás gyermekeknél
A felnőtteknél előforduló panaszok nagy része gyermekeknél is előfordulhat, beleértve a szemgyulladást vagy szemfertőzést is. A gyermekeknél leggyakrabban előforduló szemgyulladás a kötőhártya-gyulladás, mely általában vírusos kötőhártya-gyulladásként jelentkezik. Ez megjelenhet önmagában vagy más tünetek, mint például légúti fertőzés kíséretében, és könnyen felismerhető a szem vizenyős váladékáról. A bakteriális kötőhártya-gyulladás gyermekek esetében kevésbé gyakori – ez utóbbit ragacsos, gennyes, sárga vagy zöld színű váladék és erős szemvörösség kíséri. Akárcsak a felnőtteknél, az allergiás kötőhártya-gyulladást a gyermekeknél is allergiás reakció váltja ki.
A szemgyulladás kezelése
Az enyhébb szemfertőzések általában kezelés nélkül, maguktól elmúlnak, a súlyosabb fertőzések esetében azonban fontos, hogy orvoshoz forduljunk és megfelelő kezelést kapjunk. A szemgyulladás okától függően az orvos antibiotikumot vagy vírus elleni gyógyszereket is felírhat. Ha a szemgyulladás tünetei súlyosbodnak vagy megváltoznak, a legjobb, ha szemészorvoshoz fordulunk, aki megvizsgálja a fertőzés állapotát és további kezelést javasol.
A szemgyulladás kezelése elsősorban a kórokozó mikroorganizmusok ellen irányul, bizonyos esetekben azonban gyulladáscsökkentő, regeneráló kezelésre is szükség lehet. Ez utóbbiak kivitelezhetők gyulladáscsökkentő hatású kortikoszteroidos készítményekkel, illetve nedvesítő, szemöblögető folyadékkal. A kezelés alatt rendszeres vizsgálatokra van szükség, a gyógyulást pedig a kötőhártyáról vagy a szaruhártyáról vett kenet mikrobiológiai elemzésével lehet a legbiztosabban megállapítani.

A mi ajánlásunk
A Vizol S szemcseppek 0,21%, illetve 0,4%-os nátrium-hialuronát koncentrációja hatékonyan helyettesíti a természetes könnyfolyadékot, emellett a 0,21%-os töménységű termék kényelmesen használható akár kontaktlencse viselése közben is – anélkül, hogy cseppentéskor ki kellene vennünk a lencsét.
A Vizol S szemcseppek kiválóan alkalmasak a szemfelszín ápolására és hidratálására, emellett lehetővé teszik a tünetek gyors enyhítését.

