Mit is jelent a száraz szem?
A szemszárazság hátterében egy könnyfilm-rendellenesség áll, melyet a könnytermelődés elégtelen mértéke vagy a könny túlzott párolgása okoz. Azt, hogy a szemfelszín nem jut megfelelő mennyiségű nedvességhez, számos kellemetlen tünet kíséri. Tekintve, hogy krónikus betegségről van szó, a szemszárazság nem gyógyítható, de a tünetek enyhíthetők.


Hogyan ismerjük fel a száraz szem tüneteit?
A szemszárazság egyik legelső jele a túlzott könnyezés – a szem ezzel óvja a száraz foltokat a szemfelszínen. Egyéb tünetek közé tartozik például az égő vagy szúró érzés, az idegentest-érzés, illetve más kellemetlen érzés a szemben.
A munkahelyi vagy otthoni tartós képernyő-nézés, a száraz levegő, a nap, a szél, illetve a kontaktlencse-viselés vagy egyes gyógyszerek szedése csak néhány a szemszárazságot okozó tényezők közül.
A tünetek tetten érésével és korai kezelésével a szemszárazság súlyosbodása megelőzhető. A legtöbben azonban nincsenek tisztában a tünetekkel vagy nem fordítanak rájuk kellő figyelmet, így ez az állapot könnyen rosszabbra fordulhat. Ahogy a legtöbb betegség esetében, itt is a megelőzés a legfontosabb.
A szemszárazság lehetséges okai
A könnyfolyadék valójában víz, lipidek, fehérjék, elektrolitok, mikrobák elleni védőanyagok és növekedési faktorok komplex keveréke. A könnyfolyadék egy három rétegből álló filmet hoz létre a szemfelszínen, mely lipid-, víz- és nyálkahártya-rétegből (mucin) épül fel.
E három réteg bármelyikének változása okozhat szemszárazságot, ugyanakkor a probléma hátterében szemhéj-betegség is állhat, valamint bizonyos gyógyszerek alkalmazása vagy külső tényezők is okozhatják, mint például a nap vagy a szél. A könnyfolyadék összetételének megváltozása miatt a könnyfilm túl gyorsan lebomlik, így a szemfelszín védtelen maradhat. A könnyfolyadék nem megfelelő elválasztásának és normálistól eltérő összetételének számos oka lehet.
Külső tényezők
- Száraz és meleg levegő
- Nap
- Szél
- Füst és por
- Digitális eszközök hosszan tartó használata
- Kontaktlencse-viselés
Élettani okok
- A könnyfolyadék egyes komponenseinek csökkent mennyisége: víz, mucin és lipidréteg sérülése
- Hormonális változások: menstruáció, terhesség, menopauza
- Életkori változások
Betegségek
- Allergia
- Diabétesz
- Reumás ízületi gyulladás
- Pajzsmirigy-betegségek
- Sjögren-szindróma
- Lupusz eritematózusz
- Rozácea
- Stevens-Johnson szindróma
Gyógyszerek
- Vízhajtók és vérnyomáscsökkentők
- Antihisztaminok
- Orális fogamzásgátlók
- Antidepresszánsok
- Nem szteroidos reuma elleni készítmények
- Immunszuppresszánsok

Szemcsepp-terápia
A szemszárazság elleni szemcseppek vagy más néven műkönnyek általában nem minősülnek gyógyszernek, mégis fontos elemei a száraz szem terápiájának, hiszen a szemfelszín ápolására és hidratálására szolgálnak. A műkönny olyan védőréteget képez a szemfelszínen, mely lassan párolog el, ezáltal folyamatos „bevonatot” biztosítva csökkenti a szemhéjak és a szemfelszín közötti súrlódást pislogáskor.
Többféle műkönny létezik, melyek összetételükben, sűrűségükben, szemfelszínhez való tapadó-képességükben és tartósítószer-tartalmukban (van-e bennük tartósítószer, és ha igen, akkor melyik és milyen koncentrációban) különböznek egymástól. A tartósítószerek nagy mennyiségű alkalmazása nem javasolt, mert irritációt okozhatnak és károsíthatják a szemfelszín sejtjeit. A műkönnyet gyakran használók különösen ki vannak téve ennek a kockázatnak, ezért célszerű olyan műkönnyet választaniuk, amely nem tartalmaz tartósítószert.
A mi ajánlásunk
A Vizol S szemcseppek 0,21%, illetve 0,4%-os nátrium-hialuronát koncentrációja hatékonyan helyettesíti a természetes könnyfolyadékot, emellett a 0,21%-os töménységű termék kényelmesen használható akár kontaktlencse viselése közben is – anélkül, hogy cseppentéskor ki kellene vennünk a lencsét.
A Vizol S szemcseppek kiválóan alkalmasak a szem ápolására és hidratálására, emellett lehetővé teszik a tünetek gyors enyhítését.

