Viszkető szem
A viszkető szem gyakori probléma, mellyel szinte mindenki találkozott már, legyen szó pillanatnyi kellemetlenségről vagy hosszú ideig tartó panaszról. A szemviszketésnek különböző okai lehetnek. A viszketés jelentkezhet önmagában vagy más tünetek kíséretében, mint például a szemvörösség, illetve a szemhéjak duzzanata és viszketése.


A szemviszketés okai és tünetei
Amikor a szemfelszín allergéneknek van kitéve, allergiás reakció lép fel. Ez aktiválja a hisztamin felszabadulását, mely viszketést, könnyezést és szemvörösséget okoz. Ebben az esetben kerülni kell a viszkető szem dörzsölését, hiszen az csak még jelentősebb hisztamin-felszabaduláshoz és a tünetek súlyosbodásához vezethet. Ezenkívül a dörzsölés károsíthatja a szemfelszínt, mely további problémákat okoz.
A kontaktlencsét viselők esetében allergiás reakciót válthatnak ki a lencsék tartósítására és tisztítására szolgáló oldatok is, melyek viszketést, vörösséget vagy szemgyulladást okozhatnak. Az ilyen típusú allergiás reakciók az oldatban lévő egyes tartósítószerek miatt lépnek fel. A szemviszketés azonban leggyakrabban allergia vagy allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteként jelentkezik.
Szemviszketés és allergia
Ha a tüneteink tavasszal jelentkeznek vagy erősödnek fel, akkor valószínűleg pollen-allergiával van dolgunk. Ebben az esetben a szemviszketés kísérőtünete lehet az orrfolyás, a tüsszögés, a torokban tapasztalható viszkető érzés és a duzzadt szemhéj. Azt az állapotot, amely a szemünket érinti, allergiás kötőhártya-gyulladásnak nevezzük.
Fontos különbséget tenni a szezonális és az éves kötőhártya-gyulladás között. A szezonális allergiás kötőhártya-gyulladás a tavaszi és őszi hónapokban jelentkezik és olyan allergének okozzák, mint a fű és a gyomok pollenjei. Ezzel szemben az éves kötőhártya-gyulladás nevéből adódóan egész évben jelen van és olyan allergénekre vezethető vissza, melyeknek folyamatosan ki vagyunk téve, mint például a penész, a por vagy az állatszőr.
A viszkető és vizenyős szem a kötőhártya allergiás gyulladásának következtében jelentkezhet.


Bár a szem irritációjának és diszkomfort érzetének fő okozója az allergia, a szemviszketés más betegségek, állapotok vagy tevékenységek következtében is előfordulhat, mint például:
- Szemszárazság
- Öregedés
- Hosszantartó képernyőnézés
- Rendkívül száraz levegő
- Kontaktlencse-használat
- Szemhéjgyulladás
- Baktérium vagy vírus okozta kötőhártya-gyulladás
Az allergia megelőzésének/kezelésének alapját az allergénekkel való érintkezés elkerülése jelenti. Mivel ez gyakran nem lehetséges, vannak olyan iránymutatások, amelyek segíthetnek az allergiás panaszok kivédésében, enyhítésében. Ilyen például a levegő pollenkoncentrációjának figyelemmel kísérése, a napszemüveg viselése, a rendszeres és alapos kézmosás, a gyakori ruhaváltás és hajmosás, illetve az allergia elleni gyógyszerek helyileg (pl. szemcseppként) vagy szájon át történő alkalmazása.
Szemviszketés gyermekeknél
A felnőttek mellett a gyermekeknél is előfordulhat szemviszketés, mely gyakran kelt ijedelmet a szülőkben. Szerencsére ezek általában gyorsan és sikeresen kezelhetők, így nincs ok az aggodalomra. Ha allergiás kötőhártya-gyulladásról van szó, akkor a szemből tiszta váladékozás észlelhető, mely esetenként nyálkás is lehet. Viszketés és szemdörzsölés kíséri, de nem fertőző. A kezelés megkezdéséhez a gyermeket ajánlott gyermekorvoshoz vinni, aki a tünetek mielőbbi enyhítése érdekében allergia elleni kezelést írhat fel. Szükség esetén a gyermekorvos tovább küldi a gyermeket szemészeti vagy allergológiai vizsgálatra.


Hogyan kezeljük az allergia okozta szemviszketést?
Az allergiás kötőhártya-gyulladás kezeléséhez először magát az allergiát kell kezelni. Előfordulhat, hogy allergénkerüléssel az allergia megszűnik. Az allergiás reakció okozta szemviszketés gyógyszeres kezelésében szerepet kapnak többek között a(z)
- antihisztaminok és hízósejt-stabilizálók
- gyulladáscsökkentő hatóanyagok
- szemszárazság elleni szemcseppek
Az antihisztaminnal, hízósejt-stabilizálóval, illetve gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel történő kezelés többnyire orvosi felügyelet mellett történik. Hasznos tudni, hogy több allergiaellenes gyógyszeres kezelés okozhat mellékhatásként szemszárazságot, amelyet kezelni kell. Ilyen esetekben jó megoldás lehet a vény nélkül kapható szemszárazság elleni szemcseppek használata.
A mi ajánlásunk
A Vizol S szemcseppek a természetes könnyfolyadék pótlására/helyettesítésére szolgálnak és a betegség okától függően a fő vagy kiegészítő kezelés részét képezik, csökkentve a szemviszketést, vörösséget és az égő érzést. Szemcseppjeink kiválóan alkalmasak a szem ápolására és hidratálására, emellett lehetővé teszik a panaszok gyors enyhítését.

